strava činčily

11. 01. 2012 | † 13. 01. 2014 | kód autora: RWU

 Seno     
   Obrazek
Základ činčilí stravy: seno. Dopřejte ho svým miláčkům chutné seno. Každé den ráno a večer .Je pravda, že část sena přijde nazmar, když ho činčily při přehrabování za tím nejchutnější stéblem, vězícím přesně uprostřed hromádky, část vytahají na zem, pošlapou a možná i počůrají. Ale to by vadit nemělo; vytahané seno na dně klece může sloužit jako dobrá podestýlka, kterou činčily při svém skákání nerozhážou po koberci kolem klece. Seno je totiž velmi důležitou potravou nejen pro činčily, ale i pro jejich střevní baktérie. Zároveň slouží k podpoře zdravé střevní peristaltiky (jistě jste už slyšeli, že vláknina podporuje činnost střev i u lidí; a mimochodem - přesně z tohoto důvodu se občas i psi pasou na trávě...)

 

Jádro

K senu patří i jádro, tedy zrna obilovin. To je zdrojem dalších látek a energie, kterou činčilám nedodá seno. Nejjednodušší bude zajít do obchodu s chovatelskými potřebami a krmivy a koupit speciální granule pro činčily. Pokud nebudete mít po ruce tyto speciální granule, kupte spíše tyto speciální jsou o mnoho lepší a pro činčilku zdravější. Rozhodně nedoporučuji směsi pro hlodavce, které obsahují olejnatá semena (slunečnice), luštěniny, kukuřici, oříšky nebo uměle obarvené "kousky něčeho". Olejnatá semena a oříšky v sobě obsahují příliš mnoho tuků, který nejsou činčily schopné dobře zpracovat a zatěžuje to jejich trávicí systém i játra, které na to mohou časem doplatit. O obezitě ani nemluvím, je to také stupínek do činčilího hrobečku. Kukuřice zase obsahuje škrob, který není příliš dobře činčilími střevy stravitelný a může napáchat paseku mezi střevními baktériemi. Luštěniny zase způsobují nadýmání.

Pamlsky

Kdybyste se zeptali činčil, jestli jim stačí tato zdravá, ale jednotvárná strava seno-granule, určitě ohrnou nos a podají vám výčet různých poživatin, které by si k tomu (nebo místo toho) daly. Tak dobře, proč jim nevyhovět... ale všeho s mírou! Už jsme mluvili o tom, jak citlivý je jejich zažívací trakt. Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, sušený (dobře vysušený) chleba nebo rohlíky či veka (nedoporučuje se žitný chleba, prý snižuje plodnost...), sušené kousky ovoce (křížaly, sušené švestky, hrušky, rozinky), větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol...), pokud jsou na nich zjara poupata nebo mladé lístečky, činčily je velmi milují (opět je třeba dávat je s mírou!), kousky jablíčka. Nedoporučuji dávat čerstvou trávu nebo čerstvé listy, hlavně ne ve větším množství, pokud na to není činčila zvyklá; výsledkem může být velmi nepříjemné nadýmání končící až zácpou střev nebo jejich zauzlením. Navíc - pokud bydlíte na sídlišti, nikdy nevíte, čím je vámi natrhaná tráva potřísněná nebo nakažená. Některé činčily se rády zakousnou i do jiných mňamek - třeba do pomeranče, mandarinky, banánu.... Pokud bude toto ovoce podáváno jako příležitostný malý mls, nemělo by nijak ublížit. A zase nedoporučuji žádné oříšky, slunečnice, mandle; jak jsem už psala, jsou pro činčily velmi nezdravé, kvůli vysokému obsahu tuku špatně stravitelné a zpracovatelné a organismus činčily tím jen trpí, přestože její jazýček má naprosto opačný názor :)

A mimochodem - podávání pamlsků je výbornou metodou, jak ochočit bázlivou činčilku nebo ji naučit přiběhnout "na zavolání".

Voda

náhled obrázku

Vodu bych jim podle mého názoru vůbec nedávala do misek nebo něčeho podobného nejlépe uděláte když činča bude mít vodu v napáječce jednak si nenamočí kožik a jednak je to pro ni nejspíš vyhovujíci...

Činčily jsou vybíravé !!! Nenechte se oklamat loudivími pohůedy činčilky , která nemá ani tušení že je to pro ní špatné... Ale neříkám že jí nedáváme žádné pamlsky , např. k ochočení je to moc dobré..

 

 

 

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.