než si pořidite křečka a jeho vlastnosti

11. 01. 2012 | † 13. 01. 2014 | kód autora: RWU

 Co je duležite vědet,než si pořídíte křečka

 
Křeček je malé křehké zvířátko. Má své potřeby a jisté nároky pro svůj život.
Je důležité se mu pravidelně věnovat, zajistit mu co nejlepší bydlení
a kvalitní péči.
 


Koupě křečka

Nejlepší je pořídit si křečka starého čtyři až sedm týdnů, to je ještě mladý a dá se mnohem snadněji ochočit, než dospělý křeče...

.... Pokud je možnost pořídit křečka přímo od chovatele, tak tak rozhodně učiňte.Křeček je obvykle již částečně ochočený, zvyklý na něčí ruku a je menší riziko, že křeček by mohl být nemocný.


 

Jednoho nebo více?
Pokud chcete jen jednoho křečka, je v podstatě jedno, jestli si pořídíte samce nebo samičku, oba se dají stejně snadno ochočit. Pokud jich chcete víc, počítejte s tím, že jim musíte každému pořídit vlastní bydlení, protože jinak by se prali. U křečků džungárských je to trochu jiné, ti můžou žít po více, obzvlášť, jsou-li z jednoho vrhu, ale i tak počítejte s možností, že se budou můžou prát a že bude třeba pořídit další klec.

Na co se před koupí křečka zaměřit?
Je tu pár věcí, na které bychom se měli zaměřit, než křečka koupíme. Tělo by měl mít hladké a dobře zaoblené, neměl by být pohublý. Měl by mít čistý kožíšek a neměl by mít žádná olysalá místa. Oči by měl mít čisté, lesklé (jako korálky) a nemělo by mu z nich téci. Neměl by mít žádné vřídky nebo pupínky.

Kupujte křečka odpoledne, neboť přes den obvykle spí a nepoznáte tak dobře, jestli je opravdu fit.

Jak připravit ubytování?
V obchodě vám křečka většinou dají do nějaké krabičky, ve které si ho pak odnesete domů. Doma pak dejte křečka co nejdříve do klece. Pokud ji máte doma dříve než křečka, je dobré ji připravit předem. Podlahu pokryjte vrstvou pilin, na dno pak dejte krabičku (domeček) a nějaký ten materiál, ze kterého si může křeček udělat hnízdo. Umístěte tam také misku s potravou a napáječku, aby měl křeček všechno co potřebuje. Vložte tam i dřevo na hryzání, cvičební kolo...zkrátka všechno, co do jeho obydlí patří, aby si na to zvykl a mohl si hrát.

Když máte klec připravenou, dejte do ní i křečka. Nejlépe položte krabičku, v které jste ho přinesli na dno klece a počkejte, až si z ní křeček sám vyleze a všechno si okouká.

Je lepší si s ním hned nehrát, může být trochu vyděšený z cesty, proto ho nechte chvíli v klidu, aby si mohl sám prozkoumat svůj nový domov a zabydlet se v něm.

Klec by měla být vždy umístěna doma, v nějaké místnosti, nejlépe někde, kde se vyskytujete nejčastěji, neboť křeček je společenský tvor. Dbejte však na to, aby klec nestála u radiátoru, v průvanu nebo na ní nesvítilo dlouho slunce.

Pokud již doma máte nějaké domácí mazlíčky, můžete pomocí tohoto partnerského testu zjistit, jak se budou s vaším křečkem nebo křečíkem snášet.


 

 

Takoví jsou křečci:

  • křečci žijí většinou jako samotáři a patří do čeledi Křečkovití (Cricetidae)
  • křečci jsou hlodavci, jejich zuby neustále dorůstají, proto si je křečci musí pravidelně obrušovat
  • křeček může své torby značně roztáhnout tak, že připomíná rogalo, sahají mu od tlamičky až po pas
  • křečci jsou aktivní pouze večer a v noci, přes den spí
  • křečci jsou převážně býložraví, ale i oni potřebují čas od času živočišné bílkoviny
  • dožívají se pouze dvou, maximálně tří let
  • křečci se potřebují hodně hýbat
  • nejdůležitějším smyslem je pro křečka čich, je tak dokonce schopen poznat svého majitele
  • na větší vzdálenost křečci příliš dobře nevidí, v denním světle jsou téměř slepí

Křeček a jeho smysly:
Pro orientaci v okolí je pro člověka nejdůležitější zrak. Následuje sluch a nakonec čich. U křečků je toto pořádí obrácené.

Čich: stejně jako my poznáme člověka podle jeho vzhledu, ukládá si křeček do paměti vzory pachů a s jejich pomocí pak i po dlouhé době rozezná příslušníky stejného druhu, nepřátele i své chovatele. Páry nebo příbuzenstvo se rozeznávají podle skupinového pachu, který i přes jejich přirozené agresivní sklony zajistí mírné chování. Potravu je křeček schopen ucítit na velké vzdálenosti. Díky pachovým značkám, které zanechává třením svých mazových žláz o důležité předměty a místa, a díky svým výkalům a moči je křeček schopen orientovat se ve svém okolí i potmě. Současně tak označuje své území proti všem možným vetřelcům.

Sluch: schopnost akustického vnímání je u křečků velice rozvinutá, jsou schopni vnímat také frekvence ze spektra ultrazvuku. To jim neslouží na obranu proti neptřátelům, ale spíše k vnitrodruhovému dorozumívání se. Tak mohou všechny mláďata pro nás neslyšitelnými zvuky přivolat svoji matku, když je jim po opuštění rodného hnízda příliš zima, nebo mají hlad či žízeň. Křečci jsou schopni rozeznat různé tóny hlasu, či po nějakém čase poznat toho, kdo se o ně stará. Během dne křeček složí své ušní boltce, aby mohl nerušeně spát.

Zrak: jakožto noční tvor nedisponuje křeček nijak zvlášť dobrým zrakem. Vnímání tvarů a barev je patrně pouze nedostatečně rozvinuto. Naproti tomu je křeček se svýma po stranách posazenýma kulovitýma očima schopen jedním pohledem zachytit celé své okolí. Dá se říci, že křeček má opravdu široký rozhled - asi 110 stupňů. Na naše poměry je křeček ovšem poněkud krátkozraký, na vzdálenost větší než 1 metr je již stěží schopen rozeznat kontury. Pohyby, třeba blížícího se nepřítele, ovšem je schopen rozeznat na větší vzdálenost. Na denním světle je křeček téměr slepý. To také vysvětluje jeho často pozorovatelnou lekavost, ocitne-li se náhle v neznámém prostředí.

Hmat: stejně jako hmatové vousky slouží rovněž jemné chloupky na bocích a na předních i zadních končetinách k orientaci v noci. S pomocí těchto speciálních chloupků a vousků je křeček schopen vnímat překážky, které se mu postaví do cesty. Kromě toho mu také pomáhají lépe odhadnout, zda je pro něho otvor či průlez dostatečně široký.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.